Živočišná výroba

 

Stežejní je chov skotu a produkce mléka. Vzhledem k situaci v západní Evropě, jsou i v naší výrobě uplatňována všechna veterinární opatření.

 

Farmy

 

Prvozovny živočišné výroby:

 

 

 

Chovaný skot

 

V našich farmách velmi úspěšně chováme jak kombinovaná tak i masná plemena skotu.

 

Český strakatý skot

 

Často též nazývaný: „česká straka“ nebo „červená straka“ je jedno z nejrozšířenějších plemen skotu na území Česka. Je součástí celosvětové populace strakatých plemen shodného fylogenetického původu. Český strakatý skot patří do skupiny plemen horského strakatého skotu. Zemí původu pro plemena této skupiny je Švýcarsko. Zde vznikl na úrodných pastvinách původní simentálský a bernský skot. A celkových stavech skotu v ČR se podílí v současné době zhruba jednou polovinou.

 

 

Aberdeen-anguský skot

 

Aberdeen-Angus (AA) je masné plemeno skotu. Řadí se také mezi ušlechtilá plemena. S více než pěti miliony registrovaných zvířat je nejrozšířenějším masným plemenem skotu na světě. Jeho domovem je severovýchodní Skotsko. Již na začátku 18. století se v krajích Aberdeenshire a Forfarshire podařilo vyšlechtit masný užitkový typ skotu, který v první polovině 19. století chovatel Hugh Watson přikřížením plemene Shorthorn sjednotil a položil tak základ tohoto plemene. Ve čtyřicátých letech 19. století byla založena v Anglii první plemenná kniha a v roce 1860 se uskutečnil import prvních zvířat do Kanady a později do USA. Rozvoj chovu Anguse na severoamerickém kontinentě přinesl tomuto plemeni zvětšení tělesného rámce a sníženou produkci loje. Postupně se chov AA mimo Evropu a Severní Ameriku rozšířil i na Jižní Ameriku, Austrálii, Nový Zéland a Afriku. Do Čech byly první kusy importovány v roce 1991, převážně z Kanady.

 

 

Charolaiský skot

 

Charolaiský skot je mohutné masné plemeno skotu původem z Charolles ve Francii. Vyšlechtěné bylo v průběhu 19. století a s denním přírůstkem až 1,6 kg patří k „nejvýkonnějším“ masným plemenům. Nízký sklon k tučnění, dobrá kvalita masa, vysoká zmasilost. Zvířata jsou později jatečně zralá, a proto vhodná pro výkrm do vyšší hmotnosti. Prvotelky mají sklon k těžším porodům. Toto tvrzení je zcela nepravdivé. Charolaiské jalovice se mají zapouštět ve dvou letech, dnes jsou již býci testováni na snadnost porodů. Takže není žádný problém. Často se kříží s masným plemenem Aberdeen-Angus a Hereford. Nejvíce zastoupené masné plemeno v ČR.

 

 

Limousinský skot

 

Limousine, česky též „limuzín“ je masné plemeno skotu pocházející z francouzských regionů Limousin a Marche. V Čechách se úspěšně používá k zušlechťování stád a k produkci kříženců (nejčastěji s českým strakatým skotem). První rodokmen Limousinů byl založen v roce 1886. Zajímavostí je, že nástěnné malby skotu v Lascaux ve Francii se podobají dnešním Limousinům. Barva-červená-celoplášťová, mulec, končetiny a oblasti očí jsou světlejší. Živá hmotnost: 650-1000 kg.